Przejdź do treści

02.04.2023 / fenzo

Jakie są rodzaje naczep w transporcie drogowym?

Różne rodzaje naczep w transporcie drogowym umożliwiają przewóz ładunków typowych oraz niestandardowych, jak np. stal, artykuły przemysłowe, maszyny rolnicze, kontenery, część automotive lub papier w rolach. Przedstawiamy rodzaje naczep oraz podpowiadamy, jak wykorzystać ich możliwości.

Czytaj dalej

Spis treści:
● Naczepa – czym jest?
● Wymiary naczepy
● Rodzaje naczep ciężarowych
● Jaka jest ładowność?
● Co można przewozić na naczepie?

Tylko w 2022 roku w Polsce zarejestrowano aż 25 386 naczep o DMC powyżej 3,5 tony. W porównaniu do roku poprzedniego, w tym segmencie odnotowano 12% spadek sprzedaży. Był on jednak wywołany ograniczeniem produkcji, a nie popytu, ponieważ w naszym kraju branża TSL, pomimo trudności, stale się rozwija. Dlatego sprawdzamy najpopularniejsze rodzaje naczep w transporcie drogowym i wyjaśniamy, czym w firmie Fenzo przewozimy typowe oraz nietypowe ładunki.


Naczepa – czym jest?

Definicja naczepy mówi jasno – jest ona pojazdem drogowym, pozbawionym przedniej osi oraz silnika. Jej przeznaczeniem jest transport towarów, przy czym konstrukcja naczepy sprawia, że większa część ładunku spoczywa na ciągniku siodłowym. To właśnie odróżni ją od przyczepy. Natomiast wybór konkretnej naczepy uzależniony jest od typu przewożonego ładunku, dlatego w transporcie drogowym wykorzystuje się tak wiele rodzajów naczep.

Wymiary naczepy

Wymiary naczepy to jedne z najważniejszych parametrów dla każdego zamawiającego transport. Zwłaszcza wtedy, gdy przewieźć trzeba towary o dużych gabarytach. Standardowa firanka, czyli naczepa kurtynowa, posiada następujące wymiary:

Tabela 1. Wymiary naczepy
Długość (wew.)
13,62 m
Szerokość całkowita
2,48 m
Szerokość załadunku
2,45 m
Wysokość całkowita
2,70 m
Wysokość załadunku
2,67 m
Wysokość załadunku z boku
2,65 m
Objętość ładunkowa
91 m3

Tabela 2. Wymiary naczepy MEGA
Długość (wew.)
13,62 m
Szerokość całkowita
2,48 m
Szerokość załadunku
2,45 m
Wysokość całkowita
3,00 m
Wysokość załadunku
3,00 m
Wysokość załadunku z boku
3,30 m ze względu na dach unoszony na czas załadunku
Objętość ładunkowa
91 m3

Rodzaje naczep ciężarowych

Na drogach spotkamy również inne rodzaje naczep ciężarowych. Umożliwiają one transport towarów sypkich czy wysokich, a także składowanych w standaryzowanych opakowaniach, np. stalowych gitterboxach.

Zobacz flotę pojazdów firmy Fenzo (LINK)

Najpopularniejsze rodzaje naczep w transporcie drogowym:
● kurtynowe,
○ MEGA, z których korzystamy do przewozu np. papieru w rolach i innych nietypowych ładunków o wysokości nawet 3 metrów,
● izotermy i chłodnie,
● wywrotki,
● niskopodwoziowe,
○ w tym również poszerzane do 2,9 metra, które wykorzystujemy do transportu np. ponadgabarytowych pojazdów czy też linii produkcyjnych,
● samowyładowcze,
● podkontenerowe,
● lawety,
● cysterny,
● silosy,
● kłonicowe,
● do przewozu żywca,
● specjalistyczne.

Jaka jest ładowność naczepy?

Warto wiedzieć, jaka jest ładowność naczepy już na etapie konfekcjonowania towaru, a najpóźniej podczas zamawiania transportu. Jeżeli zamierzamy przewozić naprawdę ciężkie ładunki, pamiętajmy, że DMC ciągnika siodłowego wraz z naczepą standardowo nie przekracza 40 ton. Przy wykonywaniu obliczeń, należy oczywiście uwzględnić masę samego ciągnika, jak i pustej naczepy.

Nasze przykładowe realizacje za pomocą przyczep MEGA znajdziecie w naszych mediach społecznościowych – Facebook (LINK) oraz LinkedIn (LINK).

Jednak masa zestawu to nie jedyne kryterium, które należy wziąć pod uwagę. Ważne są bowiem gabaryty samego ładunku. Do transportu wysokich towarów przeznaczone są naczepy MEGA. Dysponujemy również czterema naczepami poszerzanymi, których szerokość na czas załadunku wzrasta do 2,9 metra. Po zakończeniu załadunku konstrukcja jest składana do wymiarów standardowej naczepy.

Oferty pracy w Fenzo – dołącz do nas! (LINK)

Co można przewozić na naczepie?

W naczepach można przewozić rozmaite towary. Rodzaj ładunku zależy od typu naczepy (np. wywrotką wozi się towary sypkie, a naczepą kłonicową – bale drzew). Można również przewozić na naczepie ładunki o olbrzymiej masie i gigantycznych rozmiarach.

Dobrym przykładem jest transport maszyny TBM, chociaż tego typu przewozy należą do rzadkości. Znacznie częściej dostarczamy dla naszych klientów palety z towarami czy role papieru i wysokie maszyny, a także gitterboxy oraz inne, duże ładunki.

Sprawdź, jakie transporty możemy dla Ciebie zrealizować (LINK)